Wspaniały wypoczynek około 1.5 km baseny termalne SUPER !
Zapraszamy Państwa do pokoi gościnnych położonych 7 km od Zakopanego, przy szlakach turystycznych i ścieżkach rowerowych, z pięknym widokiem na panoramę Tatr. Jest to wspaniałe miejsce do rozpoczęcia wędrówek w góry i po okolicy.
Szaflary lub Biały Dunajec posiada w pobliskiej odległości rzekę oraz las. W pobliżu znajduje się również oświetlony wyciąg narciarski (ok.167m).
Oferta w Szaflarach jest dość bogata:
Organizacja kuligów, ogniska z pieczeniem kiełbasy.
To fajne miejsce – zapraszamy przez cały rok, koniecznie odwiedź baseny w Szaflarach oraz w Bańskiej.
Bańska Niżna to wieś w gminie Szaflary przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki. Bańska Niżna składa się z następujących przysiółków: Topory, Warwasy, Za Potokiem, Brzyzek, Kantorówka, Migle, Brzeg, Hodówka oraz z głównej części wsi leżącej przy ulicy Papieskiej.
Bańska Niżna to pierwsze w Polsce wsią ogrzewaną wodą geotermalną. To początek lat 80. prowadzono badania mające na celu wykrycie złóż ropy naftowej, jednak trafiono na ciepłą wodę. Również kolejna miejscowość leży blisko odwiertu a jest to Biały Dunajec, ale na ogrzewanie zdecydowała się Bańska Niżna. Od 1993 roku stopniowo podłączano kolejne domy, a skończono około 1995 r., gdy podłączono większą część obszaru wsi.
Rok 2008 przyniósł otwarcie a położonego przy drodze tzw. 'zakopiance’ kompleks basenów (otwartych i krytych) zwanych 'Termy Szaflary’ o powierzchni 985m2 zasilanych wodą termalną z miejscowego odwiertu. Po tym wydarzeniu nastąpił kolejny rozwój bazy noclegowej wokół term w Szaflarach.
Kiedy wybieramy noclegi w pokojach i do tego ma być w obiekcie baseny (czy wewnątrz czy na zewnątrz) priorytetem powinno być bezpieczeństwo i zdrowie Gości. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze noclegu z basenem; woda w basenie powinna być nieustannie filtrowana, bieżąca dezynfekcji przez naświetlanie UV i chlorowania. Dobrym rozwiązaniem jest naświetlanie lampami UV, co w rezultacie poprawia jakość wody, powoduje rozkład związków chemicznych niepożądanych w wodzie basenowej oraz jej dezynfekcję.
Każdy z basenów powinien posiadać niezależny układ pomiaru jakości wody basenowej, pomagający w uzyskaniu jakości wody zgodnie z polskimi normami. W zależności od wielkości kompleksu i liczby kąpiących się osób woda w basenie powinna być badana raz w miesiącu (Sanepid). Dodatkowo w zależności od użytkowania, ale możemy przyjąć, że codziennie woda znajdująca się w zagłębieniach basenowych powinna być uzupełniana ‘świeżą’ wodą w ilości odpowiadającej ok 35 litrów na osobę w ciągu doby. Optymalna liczba osób korzystających z obiektu powinna być taka, że woda wymieniona zostanie w całości w czasie około 2 miesięcy. Baseny to infrastruktura podnosząca walory, atrakcyjność obiektu oferującego noclegi w pokojach w całej Polsce. Nie mniej a chyba najważniejsza jest troska o zdrowie i higienę osób korzystających z obiektu basenowego – dlatego wszystkie osoby przed wejściem do basenu zobowiązane są do umycia się mydłem pod natryskiem. Baseny o wysokim standardzie, które posiadają stanowiska do odgrzybiania stóp, umożliwiają zdezynfekować stopy – dają duże bezpieczeństwo i komfort pływania w basenie. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę, to nie tylko cena wynajmowanego pokoju w obiekcie z basenem, ale jeżeli nastawiam się na korzystanie z basenu to wybór noclegu nie powinien być podyktowany tylko niższą ceną za pokój basen i spa. Dlatego warto zwróćmy uwagę na kolejną sprawę na basenie jaką jest wymiana powietrza w całym kompleksie basenowym. W celu poprawy efektywności wymiany powietrza w pomieszczeniu basenowym zwróćmy uwagę na ‘efekt płaczących okien’. Jeżeli zobaczymy takie zjawisko warto się zastanowić ponieważ takie zjawisko mówi nam, że coś się dzieje z wentylacją. Czyli będąc na basenie wdychamy związki powstające przy dezynfekcji wody w basenie. Jednym słowem wentylacja nie daje rady wymienić powietrza. Jest wiele rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych, które pozwolą, aby kanały wentylacyjne ukrywano np. pod panelami sufitowymi które oprócz poprawy estetyki obiektu korzystnie wpłyną na akustykę w obiekcie.
To już kolejny element – ogrzewanie basenów zarówno powietrza jak i wody. Idealnie i ekologicznie, gdy baseny zlokalizowane są w okolicach odwiertu geotermalnego. Wtedy można wykorzystać do ogrzewania powietrza jak i wody za pomocą naturalnie gorącej pochodzącej np. . głębokości np. 3000m pokładów wód. Dalej, ważne jest aby codziennie po zamknięciu lub nawet w takcie pracy obiektu obsługa basenu dokonywała czynności czyszczenia elementów basenów, mycia i dezynfekcji posadzek i ścian szatni indywidualnych, korytarzy, natrysków oraz placów wokół niecek basenowych. Ważny i podnoszącym standard i jakość użytkowania basenów jest częste czyszczenie dna niecek basenowych przy pomocy odkurzacza wodnego, który samoczynnie porusza się po dnie basenu. Badanie zdatności użytkowania wody odbywać się powinno w zależności od wymogów , ale idealnie jest, gdy następuje to codziennie Środki do uzdatniania wody basenowej zapewniają odpowiednie właściwości fizykochemiczne wody, a stosowane środki czystości właściwą ochronę bakteriologiczną. Wszystkie wymienione elementy prowadzące do zabezpieczenia korzystających z basenów na pewno wpłyną na komfort użytkowania basenów, ale na pewno wejście na tak przygotowany kompleks nie będzie darmową sprawą albo tanią. Musimy mieć świadomość, że rezerwując noclegi i chcąc korzystać z basenu musimy ponieść znacząco wyższy koszt niż w przypadku wynajęcia samego pokoju na nocleg. Powstało wiele basenów geotermalny w Polsce, które możemy wybrać w czasie urlopu, ferii, czy wakacji.
Bardziej znane miejsca basenów to;
Obiekty hotelowe i pensjonaty ostatnio postawiły na rozwijanie tego typu usług i wydaje się to dobrym kierunkiem przyciągającym Gości do hotelu lub pensjonatu. Zwiększenie rodzaju lub liczby atrakcji daje szanse na większe zainteresowanie Gości danym obiektem.