Category: Baseny Bukowina Tatrzańska

Oj dawno się nie odzywałem

Ale sporo się działo. Dzisiaj postaram się opowiedzieć o pięknym basenie w bukowinie.

Woda tam jest błękitna, trochę czuć chlor ale jest to basen zewnętrzny, więc tak bardzo nie dokucza. Lubię ten basen bo jak nurkuję to gra pod wodą muzyka. Poza tym woda jest trochę chłodniejsza więc i amatorów kąpieli jest tu mniej. Można spokojnie pływać, a kafelki w basenie są dobrze dobrane i cały kompozycja ukazuje harmonię.

baseny

baseny

Noclegi z basenem

Kiedy wybieramy noclegi w pokojach i do tego ma być w obiekcie baseny (czy wewnątrz czy na zewnątrz) priorytetem  powinno być bezpieczeństwo i zdrowie Gości. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze noclegu z basenem; woda w basenie powinna być nieustannie filtrowana, bieżąca dezynfekcji przez naświetlanie UV i chlorowania. Dobrym rozwiązaniem jest naświetlanie lampami UV, co w rezultacie poprawia jakość wody, powoduje rozkład związków chemicznych niepożądanych w wodzie basenowej oraz jej dezynfekcję.

Każdy z basenów powinien posiadać niezależny układ pomiaru jakości wody basenowej, pomagający w uzyskaniu jakości wody zgodnie z polskimi normami. W zależności od wielkości kompleksu i liczby kąpiących się osób woda w basenie powinna być badana raz w miesiącu (Sanepid). Dodatkowo w zależności od użytkowania, ale możemy przyjąć, że  codziennie woda znajdująca się w zagłębieniach basenowych powinna być uzupełniana ‘świeżą’ wodą w ilości odpowiadającej ok 35 litrów na osobę w ciągu doby. Optymalna liczba osób korzystających z obiektu powinna być taka, że woda wymieniona zostanie w całości w czasie około 2 miesięcy. Baseny to infrastruktura podnosząca walory, atrakcyjność obiektu oferującego noclegi w pokojach w całej Polsce. Nie mniej a chyba najważniejsza jest troska o zdrowie i higienę osób korzystających z obiektu basenowego – dlatego wszystkie osoby przed wejściem do basenu zobowiązane są do umycia się mydłem pod natryskiem. Baseny o wysokim standardzie, które posiadają stanowiska do odgrzybiania stóp, umożliwiają zdezynfekować stopy – dają duże bezpieczeństwo i komfort pływania w basenie. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę, to nie tylko cena wynajmowanego pokoju w obiekcie z basenem, ale jeżeli nastawiam się na korzystanie z basenu to wybór noclegu nie powinien być podyktowany tylko niższą ceną za pokój basen i spa. Dlatego warto zwróćmy uwagę na kolejną sprawę na basenie jaką jest wymiana powietrza  w  całym kompleksie basenowym. W celu poprawy efektywności wymiany powietrza w pomieszczeniu basenowym zwróćmy uwagę na ‘efekt płaczących okien’. Jeżeli zobaczymy takie zjawisko warto się zastanowić ponieważ takie zjawisko mówi nam, że coś się dzieje z wentylacją. Czyli będąc na basenie wdychamy związki powstające przy dezynfekcji wody w basenie. Jednym słowem wentylacja nie daje rady wymienić powietrza. Jest wiele rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych, które pozwolą, aby kanały wentylacyjne ukrywano np. pod panelami sufitowymi które oprócz poprawy estetyki obiektu korzystnie wpłyną na akustykę w obiekcie.

To już kolejny element – ogrzewanie basenów zarówno powietrza jak i wody. Idealnie i ekologicznie, gdy baseny zlokalizowane są w okolicach odwiertu geotermalnego. Wtedy można wykorzystać do ogrzewania powietrza jak i wody za pomocą naturalnie gorącej pochodzącej np. . głębokości np. 3000m pokładów wód. Dalej, ważne jest aby codziennie po zamknięciu lub nawet w takcie pracy obiektu obsługa basenu dokonywała czynności czyszczenia elementów basenów, mycia i dezynfekcji posadzek i ścian szatni indywidualnych, korytarzy, natrysków oraz placów wokół niecek basenowych. Ważny i podnoszącym standard i jakość użytkowania basenów jest częste czyszczenie dna niecek basenowych przy pomocy odkurzacza wodnego, który samoczynnie porusza się po dnie basenu. Badanie zdatności użytkowania wody odbywać się powinno w zależności od wymogów , ale idealnie jest, gdy następuje to codziennie Środki do uzdatniania wody basenowej zapewniają odpowiednie właściwości fizykochemiczne wody, a stosowane środki czystości właściwą ochronę bakteriologiczną. Wszystkie wymienione elementy prowadzące do zabezpieczenia korzystających z basenów na pewno wpłyną na komfort użytkowania basenów, ale na pewno wejście na tak przygotowany kompleks nie będzie darmową sprawą albo tanią. Musimy mieć świadomość, że rezerwując noclegi i chcąc korzystać z basenu musimy ponieść znacząco wyższy koszt niż w przypadku wynajęcia samego pokoju na nocleg. Powstało wiele basenów geotermalny w Polsce, które możemy wybrać w czasie urlopu, ferii, czy wakacji.

Bardziej znane miejsca basenów to;

  • Baseny Białka Tatrzańska,
  • Baseny Mineralne Solec Zdrój,
  • Termy Uniejów,
  • Termy Maltańskie,
  • Termy Bukowina Tatrzańska,
  • Baseny Zakopane,
  • Inowrocławska Terma,
  • Termy Mszczonów,
  • Baseny na Polanie Szymoszkowej.
  • Baseny w Szaflarach.

Obiekty hotelowe i pensjonaty ostatnio postawiły na rozwijanie tego typu usług i wydaje się to dobrym kierunkiem przyciągającym Gości do hotelu, komfortowego pensjonatu lub domku góralskiego. Zwiększenie rodzaju lub liczby atrakcji daje szanse na większe zainteresowanie Gości danym obiektem.

Od kilku lat powstają opcje domek i prywatny basen lub ruska bania, często interesującą opcją jest jacuzzi blisko domku do indywidualnego użytku.

Termy, baseny w Bukowinie Tatrzańskiej

Terma Bukowina Tatrzańska inaczej Baseny w Bukowinie Tatrzańskiej to kompleks wielu basenów posiadających wodę ze źródeł termalnych.

Kompleks basenów leży w miejscowości Bukowina Tatrzańska blisko Zakopanego (14km, gdzie również znajduje się kompleks basenowy) i Nowego Targu (21km), na obrzeżach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Łączna powierzchnia wszystkich basenów to 1894m² przy pojemności 2265m³. Woda do basenów trafia/wydobywana jest z głębokości 2410-2720m. Kompleks basenowy w Bukowinie Tatrzańskiej  składa się z 6 wewnętrznych i 6 zewnętrznych basenów wyposażonych w wiele atrakcji. Jedną z nich są hydromasaże, zjeżdźalnie. To dzięki gorącym wodom termalnym dochodzącym do 36C możliwe jest korzystanie z basenów zewnętrznych także w sezonie zimowym. Baseny Bukowina Tatrzańska to piękne połączenie.

To pozwala mieć dostęp do 10 całorocznych basenów z 12 istniejących kąpielisk z temperaturą wody od 27 do 36C. Do kompleksu należy także sztuczna plaża – 'Zohylina’, nowoczesne centrum SPA, 8 pomieszczeń z saunami oraz restauracja/bar.

Do basenów wewnętrzne należą;

  • banior basisty to basen rekreacyjny o temp 30-36 °C i głębokości 1,35 m.
  • bulgotnik to basen z hydromasażem o temp 30-36 °C i głębokości 1,3 m.
  • bystry potok to basen dla dzieci o temp 30-36 °C i głębokości 0,4 m.
  • mocydełko to basen dla dzieci o temp 30-36 °C i głębokości 0,4 m.
  • zostawnica to basen dla młodzieży o temp 30-36 °C i głębokości 0,7 m.
  • 2 baseny z hydromasażem o temp 30-36 °C.

Do basenów zewnętrznych należą;

  • niebiesko dolina – basen rekreacyjny z hydromasażem o temp 28-36 °C i gł. 1,35m,
  • cepersko płań – basen pływacki o temp 28-30°C i gł. 1,5m,
  • jaskinia nad Porońcem – basen z silnym nurtem oraz hydromasażem w grocie skalnej o temp 28-36°C i gł. 1,3m,
  • czorny staw – basen dla młodzieży o temp 28-36°C i gł. 1,2m. prowadzą do niego 2 zjeżdżalnie wodne,
  • letnie mocydełko – basen dla dzieci o temp 28-36°C i gł. 0,4m,
  • zostawnica to basen dla młodzieży temp 30-36°C i gł. 0,7m.

W kompleksie dostępnych kilka rodzajów saun;

  • fińska,rzymska,góralska,kwiatowa oraz na podczerwień.

 

Jeżeli szukasz blisko noclegów to pokoje, kwatery przy termach?!

Zobacz więcej informacji o noclegach w pokojach przy termach to zajrzyj na stronę http://www.basenywbukowinie.pl

Bukowina Tatrzańska od lat osiada stale rozbudowywaną ofertę noclegową dla przyjeżdżających Turystów z Polski i  zagranicy.